FAQ

Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję aparat słuchowy?

Najpierw musisz dowiedzieć się, czy i jak ubytek słuchu wpływa na Twoje codzienne życie. W tym może pomóc rodzina, która mogła zauważyć, że nie słyszysz tak dobrze, jak wcześniej. Jeśli masz problemy z komunikowaniem się i nadążaniem za innymi, może to mieć wpływ na Twoją decyzję. Twój protetyk słuchu może zbadać Twój słuch, aby ustalić, czy masz ubytek słuchu. Jeśli to konieczne omówi z Tobą opcje, które mogą Ci pomóc.

Jaka jest gwarancja na aparat słuchowy?

Standardowa gwarancja wynosi 36 lub 48 miesięcy w zależności od producenta. Jednakże jest możliwość odpłatnego przedłużenia gwarancji o 12 lub 24 miesiące.

Czy można przetestować aparat słuchowy?

W naszej pracowni jest możliwość przetestowania aparatu słuchowego. O szczegóły zapytasz podczas wizyty.

Jaka firma aparatów słuchowych jest najlepsza?

W zależności od osoby będzie to inny aparat słuchowy. Wymaga to badania oraz określenia osobistych preferencji, trybu życia oraz środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

Czy potrzebuję dwa aparaty słuchowe?

Dzięki temu, że mamy dwoje uszu łatwiej jest nam lokalizować źródła dźwięku, mniej obciążamy zmysł słuchu. Poza tym osoby z dwoma aparatami słuchowymi lepiej rozumieją mowę, mogą słyszeć z większej odległości. W przypadku dwóch aparatów słuchowych potrzeba mniejszego ustawienia głośności.

Ile kosztuje aparat słuchowy?

Cena aparatu słuchowego zależy od stopnia ubytku słuchu, od modelu oraz od poziomu technologicznego. W zakres ceny wchodzi 5 letni okres obsługi, który obejmuje coroczny test słuchu, czyszczenie, kontrole aparatu oraz dopasowanie.

Czy aparat słuchowy niszczy słuch?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – nie. Aparaty słuchowe są zaprojektowane tak, by ułatwić słyszenie, ale nie mogą przywrócić naturalnego słyszenia/naturalnego funkcjonowania ucha. Aparaty słuchowe również nie zapobiegają postępowi ubytku słuchu w czasie.

Jak długo wytrzyma mój aparat słuchowy?

Żywotność aparatu słuchowego wynosi około pięciu/sześciu lat. Wiele aparatów słuchowych po sześciu latach nadal działa dobrze, podczas gdy inne mogą wymagać dostrojenia lub naprawy.

Jak długo działają baterie do aparatów słuchowych?

Zależy to od rodzaju baterii i liczby godzin noszenia aparatu słuchowego w ciągu dnia. Mniejsze baterie do aparatów słuchowych wymagają wymiany w ciągu tygodnia, podczas gdy większe baterie mogą wystarczyć na 2 do 3 tygodni. Żywotność baterii wacha się od 6 do 14 dni.

Jak dobrze będę słyszał w aparatach słuchowych?

Trzeba zdać sobie sprawę, że aparaty słuchowe nie przywracają naturalnego słuchu. Mają za zadanie poprawić jakość słyszenia i poprzez to jakość naszych codziennych kontaktów z drugimi. Aktualnie nowoczesne aparaty słuchowe zapewniają lepszą jakość dźwięku niż starsze modele. Producenci aparatów słuchowych, dzięki postępowi technologicznemu, każdego roku starają się wprowadzać coś nowego, lepszego, ładniejszego (bluetooth, streaming, systemy anty-sprzężeniowe, czujniki ruchu).

Czy na wizytę mam przyjść sam?

Najlepiej będzie, jeśli na wizycie będzie obecna jeszcze jedna osoba z rodziny bądź znajomy.

Jak dbać o aparaty słuchowe?

Pielęgnacja aparatów słuchowych jest dość łatwa. Dwaj najwięksi wrogowie, to wilgoć i woskowina. Przyczyniają się do tego, że aparat może przestać działać (powód do napraw).
Odkładanie aparatów słuchowych zawsze w to samo miejsce jest bardzo dobrym nawykiem. Dzięki temu nie będzie problemu ze zgubieniem ich.
Jakie są rodzaje aparatów słuchowych?
BTE – aparaty zauszne z wkładką uszną. Dźwięk przekazywany poprzez cienki wężyk do wnętrza ucha. Nadają się do niemalże każdego rodzaju ubytku słuchu.
RIC – mniejsze aparaty noszone za uchem. Słuchawka znajduje się w kanale słuchowym. Dźwięk przekazywany poprzez cienki przewód łączący aparat słuchowy ze słuchawką.
CIC – aparaty słuchowe dopasowane indywidualnie oraz umiejscowione w kanale słuchowym. Niewielkie, dyskretne rozwiązanie.
IIC – najmniejsze aparaty słuchowe umieszczone głębiej w kanale słuchowym. Precyzyjnie dopasowane i do tego praktycznie niewidoczne.

Jak długo trwa przyzwyczajenie się do aparatu słuchowego?

Aparaty słuchowe mogą pomóc Ci słyszeć dźwięki, których wcześniej nie słyszałeś lub nie słyszałeś od wielu lat. Ponowne uczenie się odbywa się w centralnym układzie słuchowym, a mózg potrzebuje trochę czasu, aby uporządkować wszelkie nowe informacje wchodzące do uszu. W oparciu o Twoje wskazówki można wprowadzić zmiany, aby odpowiednio wyregulować aparat słuchowy.

Jaki aparat słuchowy powinienem nosić?

Twój protetyk słuchu może pomóc w dokonaniu właściwego wyboru na podstawie stopnia ubytku słuchu, kształtu ucha zewnętrznego, rozmiaru i kształtu kanału słuchowego, możliwości umieszczenia i regulacji urządzenia, wszelkich potrzebnych funkcji specjalnych i wszelkich problemów z nadmiernym woskiem lub drenażem z uszu.

Czy przed zakupem aparatu konieczne są badania?

Badanie słuchu pozwoli określić rodzaj i wielkość ubytku słuchu. Dlatego warto je wykonać przed zakupem aparatu.

Kto wykonuje badania słuchu?

W naszej pracowni badania wykonuje protetyk słuchu. Wyniki badań możesz skonsultować z lekarzem laryngologiem w ramach naszej współpracy. Badania może zlecić także Wasz lekarz prowadzący – laryngolog.

Jakie badania należy wykonać?

Audiometria tonalna oraz audiometria słowna to badania, które określają rodzaj i stopień ubytku słuchu. Co za tym idzie – są niezbędne, by dobrać prawidłowo aparat słuchowy. Badania przeprowadzamy w kabinie audiometrycznej. W naszej pracowni dostępne są również inne badania specjalistyczne słuchu – informacje znajdziesz w zakładce BADANIA

Co to jest terapia SPPS?

To innowacyjna terapia dla dzieci i młodzieży, która łączy stymulację słuchową z treningiem psychologicznym. Tym samym, stymuluje wiele zmysłów jednocześnie i pozytywnie wpływa na szersze problemy – powiązane z ubytkiem słuchu – u dzieci i młodzieży.

Ile kosztuje terapia metodą SPPS?

Cenę pojedynczego spotkania, jak i pakietu spotkań znajdziesz w zakładce TERAPIE

Ile spotkań jest koniecznych, by odniosła skutek?

To zależy. Od stopnia ubytku słuchu, od innych problemów / zaburzeń, które występują u Twojego dziecka i tego, jak bardzo są powiązane z ubytkiem słuchu. Każdy z nas jest inny – jedno dziecko będzie potrzebowało więcej czasu na uporanie się z problemem, innym przyjdzie to zdecydowanie łatwiej i szybciej.