Szumy uszne, a ubytki słuchu

Szumy uszne nie tyle są chorobą, co dość uciążliwą dolegliwością. Niestety przez lata intensywnych badań, wciąż nie zidentyfikowano przyczyny powstawania subiektywnych szumów usznych, a jedynie jesteśmy w stanie wskazać czynniki, które mogą mieć wpływ na ich pojawienie się. Mogą, ale nie muszą!  Czasami szumy uszne mogą mieć związek z ubytkami słuchu i niedosłuchem, czasami z inną ciężką chorobą, a czasami występują samoistnie w obrębie narządu słuchu.

Szumy uszne są zjawiskiem akustycznym, które pojawia się w obrębie kanału słuchowego i często jest słyszalne jedynie przez pacjenta. Dlatego, mimo wieloletnich badań, czasami trudno je wychwycić, zdiagnozować i znaleźć ich przyczynę. Czasami szumy uszne mogą być objawem chorobowym, dlatego zawsze warto skonsultować ich pojawienie się z lekarzem lub też wykonać podstawowe badania słuchu w profesjonalnej pracowni słuchu.

Przyczyny szumów usznych nie są znane. Możemy jedynie wskazać zjawiska, sytuacje, które mogą mieć wpływ na ich pojawienie się lub stałe występowanie. Jest to:

Nadmierny hałas – przebywanie w nich, słuchanie głośnej muzyki, praca w trudnych warunkach może sprawić, iż u pacjenta pojawią się szumy uszne, kiedy ten znajdzie się w ciszy. Zwykle może to być spowodowane uszkodzeniem nerwów słuchowych – jednak często jest to dopiero początek uszkodzeń, więc możemy reagować, by nie pogorszyć swojego stanu zdrowia.

Stres – ten wielokrotnie może spowodować tzw. dzwonienie w uszach. Często pojawia się po całym dniu, kiedy kładziemy się spać. Często jest powiązany z problemami z zaśnięci[ML1] em. Jeżeli nasze życie jest stresujące, spróbujmy znaleźć moment na relaks i przyjemności – kąpiel przez snem po ciężkim dniu, relaksacyjna muzyka, medytacja czy rozluźniające ćwiczenia. Pomocne będą też spacery czy filiżanka ziołowej herbaty.

Miażdżyca

Nadciśnienie

Nadczynność tarczycy

W każdym z powyższych przypadków mamy do czynienia z poważnym stanem chorobowym, który wymaga nie tylko konsultacji lekarskich, ale i bycia pod stałą opieką lekarza specjalisty.

Nadużywanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych – w tym wypadku warto zwracać uwagę na to, co bierzemy i jak często, a także w razie pojawienia się częstych szumów usznych, zmienić przyjmowane środki lub zmniejszyć ich dawki.

Urazy mechaniczne głowy i szyi

Działanie czynników chemicznych

Szumy uszne a ubytki słuchu

Nieustannie prowadzone badania wykazują, iż u ponad połowy osób cierpiących na przewlekłe szumy uszne, występuje także uszkodzenie komórek słuchowych. Ubytki słuchu mogą, ale nie muszą być następstwem szumów usznych. Raczej to ubytki słuchu mogą mieć związek z szumami usznymi. W takich sytuacjach założenie aparatu słuchowego jest pierwszym krokiem w drodze do normalności. Aparaty słuchowe niwelują ubytki słuchu, co umożliwia skoncentrowanie się na dźwiękach zewnętrznych, a nie na szumach mających swoje źródło wewnątrz ucha. Jeżeli zastosowanie samego aparatu nie jest wystarczające, użyć można także aparatu z generatorem szumu. Dodatkową zaletą takich urządzeń jest to, że mogą pracować jako zwykły aparat słuchowy w przypadku osłabienia lub całkowitego ustąpienia szumów usznych.

Jak radzić sobie z szumami usznymi?

Rozwiązań jest kilka, możemy sięgnąć po te technologiczne, które ułatwią nam życie i poprawią jego komfort, zwłaszcza w momencie kiedy szumy uszne mają związek z ubytkami słuchu.

Aparaty słuchowe nie tylko poprawiają słuch, ale także bardzo często łagodzą szumy uszne. Gdy lepiej słyszymy, łatwiej nam ignorować szumy. Aparaty słuchowe wzmacniają dźwięki otoczenia i przekazują je bezpośrednio do ucha. To pomaga użytkownikowi skupić się na tym, co słyszy wokół siebie. Gdy w centrum uwagi znajdą się przyjemne wrażenia dźwiękowe, wpływ szumów usznych zostaje osłabiony. W wielu przypadkach użytkownicy słyszą szumy bardzo słabo lub nawet w ogóle, gdy aparat jest włączony.

Generatory szumusą przeznaczone dla osób, które nie są dotknięte ubytkiem słuchu. Wyglądają one jak aparaty słuchowe, ale nie wzmacniają dźwięków otoczenia. Emitują delikatny szum, który odwraca uwagę pacjenta od szumów usznych. Urządzenia te przynoszą pacjentom znaczną ulgę.

Aparaty słuchowe z generatorami szumu – aparaty słuchowe wzmacniają tylko rzeczywiste dźwięki otoczenia, dlatego mogą okazać się mało przydatne w terapii szumów usznych w cichym środowisku akustycznym. W tym przypadku przydatne są aparaty z funkcją generatora szumu. Generator może emitować delikatny szum, który odwraca uwagę pacjenta od szumów usznych.